top of page

Granny square 

Granny square, babiččin čtvereček, patří k tradičním a zároveň nenáročným háčkovacím vzorům, neboť ho tvoří pouze kombinace dlouhých sloupků a řetízkových ok, háčkovaná od středu dokola směrem ven. Čtverec se pravidelně zvětšuje vždy o jednu celou řadu, kterou uzavírá pevné oko spojující poslední dlouhý sloupek s oky na obrat, resp. prvním dlouhým sloupkem.

 

Dílo může být tvořeno jediným čtvercem libovolné velikosti nebo se může skládat z více jednotlivých menších čtverců (motivků). Takto lze sestavit (sháčkovat nebo sešít) nejen deky (afghan granny square), ale i tašky, šály či jiné části oděvu.

 

Vzor granny square využívali američtí osadníci k výrobě pestrých přikrývek ze zbytků příze (podobně jako u patchworkových pokrývek), velmi oblíbený byl u hippies a v módě sedmdesátých let.

Základní čtvereček granny square, nejmenší jednotku vzoru, tvoří trojice dlouhých sloupků a řetízkové oko (formace 3DS+1ŘO), a tak uháčkovat granny square dokáže i naprostý začátečník. Díky zdvojení této trojice (ve skutečnosti 3DS+2ŘO+3DS+1ŘO) se vzor v rozích pravidelně rozšiřuje a čtverec se vždy o jednu řadu zvětšuje. Princip diagonálního rozšiřování vzoru je dobře vidět na plné variantě granny na snímku níže.

kosodélník
gra4.JPG

Vzor granny square je možné libovolně variovat co do kombinací prvků či výsledného tvaru. Mohou tak vzniknout nejen čtverce a trojúhelníky, ale i obdélníky, víceúhelníky, hvězdičky, či dokonce srdíčka. Z principu granny square vychází také řada krajkových vzorů.

 

Oblíbenou variací je poloviční granny squarešátek nenáročného vzoru, háčkovaný ze středu přepony, avšak s poměrně velkou spotřebou příze.

bottom of page