Sloupky se při háčkování tyčí do různé výše. Na snímku jsou čtyři vzorníčky běžných háčkovacích sloupků, všechny začínají řetízkem o deseti okách (plus oka na obrat) a všechny se skládají ze sedmi sloupkových řad. Rozdíl ve výšce i hustotě výsledné práce jasně vidíme.
Krátké sloupky (první zleva) tvoří pevný kompaktní kousek textilie, jehož výška v podstatě odpovídá dvěma řadám dvakrát nahozených sloupků. (zcela vpravo). Vzorníček z krátkých sloupků je nepoddajný, bylo třeba značného přesvědčování, aby se nekroutil.
Polosloupky uvízly v půli cesty mezi krátkými a dlouhými sloupky. Vzorníček z polosloupků je dvojnásobně vyšší než obdélník z krátkých sloupků, přesto se jedná o pevný hustý vzor.
Dlouhé sloupky (třetí zleva) jsou běžný háčkovací prvek, který vyniká větší poddajností a potěší oproti krátkým sloupkům výrazně větším přírůstkem mezi řadami.
Dvakrát nahozené sloupky vytvářejí poměrně řídkou textilii, zato přírůstek je značný.
Třikrát či vícekrát nahozený sloupek se obvykle uplatní v některých krajkových vzorech nebo při velmi řídkém filetovém háčkování.
Při háčkování uvedených sloupků nesmíme zapomínat, že počet ok na obrat se u jednotlivých sloupků liší.
Tento žlutý vzorníček jednotlivých typů sloupků může být považován za královskou korunu nebo připomínku blížícího se konce Vánoc (letos v neděli 8. ledna).
Fundament tvoří zdola v tomto pořadí: řetízek, dvanáct řad polosloupků (PS) a lem: ten se skládá z dvakrát nahozených sloupků (DDS), dlouhých sloupků (DS), polosloupků a krátkých sloupků (KS).
Vzorníček je vypracovaný z tenké bavlněné příze ocelovým háčkem č.1. V poslední řadě dobře vyniknou velikostní rozdíly mezi DDS, DS, PS a KS.
Návod: řetízek z 24 ok (+ jedno/dvě oko na obrat), alespoň 12 řad PS/KS. Poslední řada: 4ŘO (popř. trojpikotka nebo např. korálek), 1DDS, 2DS, 2PS, 1KS, 2PS, 2DS, 1DDS (popř. trojpikotka nebo např. korálek), 1DDS, 2DS, 2PS, 1KS, 2PS, 2DS, 1DDS (popř. trojpikotka nebo např. korálek), 1DDS.