top of page

Nejobtížnější bývá první krok – rozhodnout se, že budeme háčkovat.

Jakmile se rozhodneme, jde to (téměř) samo. Háčkování není činnost ani náročná (ruce v souboji s háčkem vyhrávají 2:1), ani nebezpečná. Jediné riziko, které nám hrozí, je snadno se rozvíjející závislost na háčkování.

 

K háčkování potřebujeme jeden háček a přízi (háčkováním z jiného materiálu, např. z jemného drátu, se na tomto místě nebudeme zabývat). Obvykle využijeme také ostré nůžky, schéma, rozpis či návod zkušební vzorek

Háčkování složitějšího vzoru nám mohou usnadnit zamykací značkovače nebo počitadlo řad.

K zapošívání konečků příze nebo ke spojování jednotlivých dílů využijeme jehlu s tupým hrotem, při vypínání díla (tzv. blokování) oceníme vypínací špendlíkyMěřidlo velikosti pletacích jehlic uplatníme i u některých standardizovaných háčků. Ze seznamu pomůcek se odkutálel krejčovský metr, ten využijeme především u háčkovaného díla větších rozměrů. 

Poslední, avšak neméně důležitou pomůckou při háčkování je pohodlná židle nebo křeslo.

Když za starých rukodělných časů začínaly pětileté holčičky s háčkováním, obvykle jim jejich maminky, babičky, tetičky či učitelky nechaly háčkovat kilometry základního řetízku. Mělo to své opodstatnění: velice jednoduchý postup a dobrý trénink jemné motoriky.

Začínáme-li dnes háčkovat ve věku poněkud pokročilejším bez maminky, babičky či tetičky, může být pro mnohého dospělého začátečníka vhodnější start ze středu, totiž háčkování granny square. Takové dílo je přehlednější a nekonečný řetízek se nám v rukou  nekroutí a nezamotává.

 

Důvodů, proč začít háčkovat, je jistě celá řada, od touhy vytvořit něco vlastníma rukama po nostalgické vzpomínky na doby dávno minulé. Zmiňme tu však dva důvody ryze aktuální.

Háčkování, podobně jako pletení či jiná více či méně stereotypní ruční práce, je výborná terapie pro naši mysl i naše ruce. Opakující se vzor, na který  je třeba se soustředit, nebo naopak který vytváříme téměř zautomatizovaně, přispívá ke zklidnění, které v hektické postpostmoderní době tolik potřebujeme. A trénink jemné motoriky nám dnes prospěje stejně jako holčičkám ze starých časů...

Začněme tedy teď, tady a společně!

bottom of page